Simultane Çeviri Nedir?

Simultane Çeviri Nedir?

10 Haziran 2018 3 dk

Simultane Çeviri

Aynı anda üç veya daha fazla beceriyi bir arada kullanma sanatına “simultane çeviri” deniyor. Eşanlı sözlü çeviri yapmak gerçek bir ustalık gerektirir.

Simultane çeviri, canlı çeviri de diyebileceğimiz anlık çevirilerdir. Simultane çevirinin temel amacı; en hızlı şekilde ve etkili-doğru iletişimi hedefler. Daha çok kongre, toplantı ve seminerlerde kullanılır. Uluslararası düzeyde neredeyse tek etkili yöntemdir.

Simultane Çevirinin Özellikleri

Simultane çeviri, farklı ülkelerden gelen, aynı dili konuşmayan katılımcıların yer aldığı kongre veya toplantılarda, doğru, hızlı ve etkili iletişimi en kısa sürede sağlamanın yoludur.

Yazılı belge çevirisi, kontrol zamanı olabilen ve üzerinde düşünülerek çalışma yapılan tercüme türüdür. Fakat simultane çeviriler, spontane yapılması gereken ve bilgi, deneyim ve öz güven gerektiren modelidir.

Aynı anda hem dinleyip hem çeviri yapıp hem de konuşabilen simultane çevirmenler, farklı üç eylemi aynı anda gerçekleştirirler.

Simultane Çevirmenlerin Özellikleri

Global bir çağda yaşamanın getirisi olarak uluslararası konferanslar hemen her gün düzenlenmekte. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için çok iyi derecede dil bilmek kesinlikle yeterli değildir. Simultane çeviri yapabilmek için bu alanında uzmanlaşmış, “nitelikli” ve donanımlı bir çevirmen olmak gerekir.

Simültane çevirmen, anlatılmak istenen duygu ve düşüncenin tam olarak ifade edilmesini sağlayan ve karşı tarafa en doğru şekilde, eş zamanlı olarak aktaran kişidir.

Kişisel becerilerle harmanlanarak yapılan simultane çeviri; dil yeteneği, iletişim becerisi, saniyeler içerisinde analiz yapabilme, farklı kültürleri tanıma özellikleri gerektirir. Profesyonelliğin üst seviyede olması gereklidir; sektörel deneyim kazanmış çevirmenlerle yapılması gerekir.

Simultane Çeviride Doğru Adres

NOVA, kablolu ve kablosuz  iletişim teknolojileri ve profesyonel çevirmen kadrosu ile simultane çeviri konusunda güvenilir, esnek ve ekonomik çözüm ortağınızdır.

NOVA olarak; kongre, seminer ve çok dilli konferanslarda ihtiyacınız olan çözümleri en hızlı şekilde sağlıyoruz.

Simultane çeviri ücretlerimizi öğrenmek ve avantajlı fiyat teklifi almak için tıklayız

novanovanovanovanova

Google 4,9 / 5
müşteri puanı

Kurum ve kuruluşların profesyonel çeviri ihtiyaçları konusunda yıllardır Türkiye'nin #1 numarası olmaya devam ediyoruz. Siz de bizimle çalışarak markanıza değer katabilirsiniz.

20

Yıllık Tecrübe

50+

dil çifti

100K+

proje / yıl

250+

Çevirmen