Ardışık ve Simultane Çeviri Arasındaki Farklılıklar

Ardışık ve Simultane Çeviri Arasındaki Farklılıklar

30 Temmuz 2018 3 dk

NOVA olarak 2006 yılından beri sözlü çeviri alanında hizmet vermekteyiz. Gerek ardıl gerekse simultane çeviri alanında yüzlerce projeyi başarı ile tamamlamış bulunmaktayız.

Bununla birlikte, sözlü çeviri konusunda fiyat teklifi istenirken, simultane tercüme ile ardıl çevirinin karıştırıldığına rastlamaktayız. Hatta, organizasyon sektöründe görev alan kimi profesyoneller için bile bu durum geçerli olabilmekte.

Peki, ardıl ile simultane çeviri arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ardıl çeviride, çevirmen konuşmacının yanında durur, söylenenleri dinler ve kısa notlar alır.
Konuşmacı konuşmaya ara verdiğinde veya konuşmasını bitirdiğinde, çevirmen mesajın bir bölümünü veya tamamını hedef dile çevirir.

Simultane çeviride ise konuşmacı ara vermeden konuşmasını sürdürür. Tercüman, ses geçirmez bir kabinde oturur, kulaklık vasıtasıyla konuşulanları işitir ve mikrofon aracılığıyla çeviriyi iletir.

Kısacası, ardışık çeviri “dur ve başla
simultane çeviri ise “sürekli” dir.

Ardışık veya Simultane Çeviri ne zaman kullanılır?

Ardıl Çeviri:
Tercüman, konuşmacının söylediklerini hedef dile tercüme etmeden önce konuşmacının ara vermesini bekler. Bu tür bir çeviri zaman alır ve toplantının ritmini bozabilir.

Ardıl çeviri küçük ölçekli iş görüşmeleri, röportajlar, basın toplantıları veya herhangi bire bir toplantılar için idealdir.

Eşzamanlı Çeviri
Çevirmen, konuşmacının sözlerini veya düşüncelerini eş zamanlı olarak çevirir. Konuşma ve çeviri arasında genellikle birkaç saniyelik gecikme olur.

Simultane çeviri için çeşitli ekipmanına ihtiyaç duyulur. Tercümanlar ses geçirmez bir kabin içinde otururken, katılımcılar çeviriyi dinleyebilmek için kulaklığa ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca, simultane çeviri, aşırı konsantrasyon gerektirdiğinden, iki tercüman tarafından, dönüşümlü olarak yapılır.

Ardıl ve simultane çeviri hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Ücretsiz fiyat teklifi isteyebilir veya 0312 428 04 84 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

novanovanovanovanova

Google 4,9 / 5
müşteri puanı

Kurum ve kuruluşların profesyonel çeviri ihtiyaçları konusunda yıllardır Türkiye'nin #1 numarası olmaya devam ediyoruz. Siz de bizimle çalışarak markanıza değer katabilirsiniz.

20

Yıllık Tecrübe

50+

dil çifti

100K+

proje / yıl

250+

Çevirmen