Reuters eski yayın yönetmeni tecrübelerini AA ile paylaştı

Reuters eski yayın yönetmeni tecrübelerini AA ile paylaştı

29 Mart 2013 3 dk

Reuters eski Genel Yayın Yönetmeni Schlesinger, Anadolu Ajansı çalışanlarıyla mesleki deneyimlerini paylaşarak, dünya haber ajanslarının küresel vizyonunu aktardı.

simultane çeviri Thomson Reuters China’nın Eski Başkanı, Tripod Advisors’ın kurucusu ve Genel Müdürü David Schlesinger, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü’nde, “Haber ajansları nereye gidiyor?” konulu konferans verdi. Konferans’ta, AA’nın Türkiye’nin farklı illerindeki büroları canlı olarak, simultane çeviri hizmetiyle birlikte verildi. Nova Dil Hizmetleri, Anadolu Ajansı için çok önemli olan bu toplantıda başarıyla görev yapmaktan memnuniyet duyuyor.

Konuşmasında son dönemde medya alanında yaşanan teknolojik devrime işaret eden Schlesinger, teknolojinin ve sosyal paylaşım ağlarının gelişmesinin, her bireyi birer muhabire dönüştürdüğünü söyledi.

Habercilikte güven unsurunun önemini vurgulayan Schlesinger, son yıllarda haber kuruluşlarına olan güvenin düşüşte olduğunu gösteren araştırma sonuçlarını paylaştı. Online haberciliğin büyük hızla büyüdüğüne, gazetelerin düşüşte olduğuna dikkati çeken Schlesinger, “Haberin tanımı değişiyor. Analitik haberler önem kazanıyor” dedi.

Habere değer katmanın yollarını sıralayan Schlesinger, hızın, özel haber üretmenin, belli bir tarza sahip olmanın, kimsenin gidemediği yerlere gitmenin, değişik bakış açılarının, meslekte standartlar oluşturmanın ve yeniliklere açık olmanın yapılan işin değerini arttıracağını ifade etti.

Haber ajanslarının işin ticari yönüne de ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizen Schlesinger, etik olmanın önemini vurguladı.

Schlesinger, Anadolu Ajansı’nın da kendisine önemli bir vizyon belirlediğine işaret ederek, “Çok güzel bir geleceğe doğru yol alıyorsunuz” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’nı daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Schlesinger, 93 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ajansın, yeni bir dönemin başlangıcında olduğunu, pek çok yeniliği hayata geçirdiğini belirtti.

AA Diplomasi Akademisi öğrencilerinin, bir gazetecide bulunması gereken özelliklere ilişkin sorusu üzerine Schlesinger, “Burada ilk adımı attınız. Ancak gazetecilik, bir meslekten ziyade bir zanaattir. Gazetecilikte iyi olmanın yolu, ancak yaptığınız işi pek çok kez tekrarlamaktan, hata yapıp düzeltmekten geçer. Sizler, bu zanaatin başındasınız” diye konuştu.

Schlesinger kimdir?

simultane çeviri David Schlesinger, gazetecilik, medya ve özellikle Çin’de gelişmekte olan pazarlar konularındaki küresel deneyimini ve uzmanlığını, şirketlerle paylaşmak amacıyla Tripod Advisors/D.A. Schlesinger Limited şirketini kurdu.

Schlesinger, Reuters News’de 4 yıl boyunca Genel Yayın Yönetmenliği yaptıktan sonra Thomson Reuters Çin’in yöneticiliğini ve bölgesel temsilciliğini Ağustos 2012’ye kadar sürdürdü.

Schlesinger, bu görevlerinin öncesinde 3 yıl boyunca şirketin Küresel Yönetici Editörü görevini yürüttü ve 190 bölgede 3 bin gazetecinin çalışmalarını yönetti. Schlesinger, ayrıca Poseidon Research Şirketi’nin yöneticiliğini de yürütüyor.

Kaynak: aa.com.tr

novanovanovanovanova

Google 4,9 / 5
müşteri puanı

Kurum ve kuruluşların profesyonel çeviri ihtiyaçları konusunda yıllardır Türkiye'nin #1 numarası olmaya devam ediyoruz. Siz de bizimle çalışarak markanıza değer katabilirsiniz.

20

Yıllık Tecrübe

50+

dil çifti

100K+

proje / yıl

250+

Çevirmen